Ανακοινώσεις

Επείγουσα ανακοίνωση του Δήμου Τεμπών σχετικά με απομάκρυνση ομπρελών και ξαπλωστρών από τις παραλίες του

Ο Δήμος Τεμπών με ανακοίνωσή του προειδοποιεί ότι δεν θα υπάρξει ανοχή στη μόνιμη τοποθέτηση ομπρελών και ξαπλωστρών στις παραλίες του.

Με την έναρξη της τουριστικής περιόδου ήδη έχουμε εντοπίσει ιδιώτες να καταλαμβάνουν χώρους σε παραλίες του Δήμου με ομπρέλες και ξαπλώστρες, εμποδίζοντας συστηματικά την απρόσκοπτη διέλευση των λουόμενων στα συγκεκριμένα σημεία.

Πέρα από το γεγονός ότι σύμφωνα με την Κτηματική Υπηρεσία η κάθε μορφή κατάληψης είτε από επαγγελματίες είτε από ιδιώτες συνιστά παράνομη πράξη και εκτός αυτού, δείχνει έλλειψη σεβασμού απέναντι στους συμπολίτες μας κι αυτό δεν πρόκειται να γίνει αποδεκτό, τονίζει ο Δήμαρχος Τεμπών, Γιώργος Μανώλης.

Στην ίδια ανακοίνωση, αναφέρεται ότι ο Δήμος Τεμπών καλεί όσες και όσους έχουν τοποθετήσει ομπρέλες και ξαπλώστρες μόνιμα σε παραλίες να τις συλλέξουν, έως την Κυριακή 4/8, καθώς οι υπηρεσίες του Δήμου θα ξεκινήσουν να τις απομακρύνουν, μετά το πέρας της προθεσμίας που δίνεται.